Jak działają trójfazowe tabletki antykoncepcyjne?

Jak działają trójfazowe tabletki antykoncepcyjne?

Każda metoda antykoncepcji, która zakłada wprowadzenie do organizmu kobiety hormonów, wpływa na jej naturalny cykl. Dlatego, antykoncepcja powinna być dobierana we współpracy z lekarzem ginekologiem, który po szczegółowym wywiadzie i badaniu, dobierze taki skład pigułek, który nie wpłynie negatywnie na cykl miesiączkowy oraz stan zdrowia kobiety.

Czym są tabletki trójfazowe?

Antykoncepcja trójfazowa składa się z trzech rodzajów tabletek, z których każdy rodzaj zawiera inną dawkę progestagenów. Tabletki te należy przyjmować w ściśle określony sposób, zachowując odpowiednią kolejność. Każda z tabletek, oprócz progestagenu, zawiera jeszcze drugi hormon – estrogen. I teraz, kolejność zażywania pigułek zależy od dnia cyklu, bowiem, na początku cyklu przyjmowane są pigułki o mniejszym stężeniu progestagenu, a na końcu – o większym.

Dzięki takiemu mechanizmowi, hormony z pigułek są dostarczane do organizmu kobiety zgodnie z jej cyklem, a więc go nie zaburzają i dzięki temu są bardzo skuteczne.

Wskazania

Tabletki trójfazowe nie ingerują silnie w gospodarkę hormonalną, dlatego nie nadają się do stosowania w sytuacjach, gdy cykl kobiety jest nieregularny. Tak więc, ten rodzaj antykoncepcji wskazany jest dla kobiet, które regularnie miesiączkują. Ponadto, SA one odpowiednie dla kobiet w okresie menopauzy, gdyż pomagają wówczas regulować lekko zachwianą gospodarkę hormonalną.

Tylko u lekarza

Przyjmowanie antykoncepcji trójfazowej powinno być ściśle konsultowane z lekarzem ginekologiem, np. Ginekolog – położnik Anna Kluz-Kowal. Jakiekolwiek odstępstwa od zaleceń lekarza oraz nawet minimalna nieregularność w przyjmowaniu pigułek mogą skutkować wywołaniem owulacji i ciążą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *