Każda metoda antykoncepcji, która zakłada wprowadzenie do organizmu kobiety hormonów, wpływa na jej naturalny cykl. Dlatego, antykoncepcja powinna być dobierana we współpracy z lekarzem ginekologiem, który po szczegółowym wywiadzie i badaniu, dobierze taki skład pigułek, który nie wpłynie negatywnie na cykl miesiączkowy oraz stan zdrowia kobiety.
Czym są tabletki trójfazowe?
Antykoncepcja trójfazowa składa się z trzech rodzajów tabletek, z których każdy rodzaj zawiera inną dawkę progestagenów. Tabletki te należy przyjmować w ściśle określony sposób, zachowując odpowiednią kolejność. Każda z tabletek, oprócz progestagenu, zawiera jeszcze drugi hormon – estrogen. I teraz, kolejność zażywania pigułek zależy od dnia cyklu, bowiem, na początku cyklu przyjmowane są pigułki o mniejszym stężeniu progestagenu, a na końcu – o większym.
Dzięki takiemu mechanizmowi, hormony z pigułek są dostarczane do organizmu kobiety zgodnie z jej cyklem, a więc go nie zaburzają i dzięki temu są bardzo skuteczne.
Wskazania
Tabletki trójfazowe nie ingerują silnie w gospodarkę hormonalną, dlatego nie nadają się do stosowania w sytuacjach, gdy cykl kobiety jest nieregularny. Tak więc, ten rodzaj antykoncepcji wskazany jest dla kobiet, które regularnie miesiączkują. Ponadto, SA one odpowiednie dla kobiet w okresie menopauzy, gdyż pomagają wówczas regulować lekko zachwianą gospodarkę hormonalną.
Tylko u lekarza
Przyjmowanie antykoncepcji trójfazowej powinno być ściśle konsultowane z lekarzem ginekologiem, np. Ginekolog – położnik Anna Kluz-Kowal. Jakiekolwiek odstępstwa od zaleceń lekarza oraz nawet minimalna nieregularność w przyjmowaniu pigułek mogą skutkować wywołaniem owulacji i ciążą.