Do niedawna HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) czyli ultradźwięki stosowane były z powodzeniem głównie w medycynie estetycznej twarzy i ciała. Od niedawna ta technologia ma zastosowanie także w ginekologii estetycznej. O przybliżenie tej metody poprosiliśmy dr Leszka Czekańskiego z Radomskiego Centrum Ginekologiczno-Położniczego.
Na czym polega dobroczynne działanie ultradźwięków w ginekologii estetycznej?
Emitowane przez specjalne urządzenie ultradźwięki działają podobnie to lasera czyli podnoszą temperaturę tkanek, ale działają dogłębniej powodując odnowę kolagenu i nie uszkadzają błony śluzowej pochwy.
Kiedy warto rozważyć skorzystanie z tej metody?
Skorzystanie z pozytywnego oddziaływania ultradźwięków może być zalecane, jeśli u kobiety występują: zmiany miejsc intymnych po porodach (tzw. zespół luźnej pochwy), utrata elastyczności ścian pochwy, wysiłkowe nietrzymanie moczu i mniejsza satysfakcja z życia seksualnego spowodowana zmianami zachodzącymi w ciele kobiety związanymi np. z wiekiem.
Skutkiem dodatkowym, jeśli nie głównym jest poprawa jakości życia pacjentki. Usunięcie wszystkich wyżej wymienionych dolegliwości wpływa znacząco na poprawę jakość życia kobiety i jej komfort codziennego życia.
Jakie są główne zalety skorzystania właśnie z tej metody?
Największą korzyścią rewitalizacji pochwy tą metodą jest jej mała inwazyjność. HIFU nie uszkadza śluzówki pochwy więc nie powoduje krwawienia, jest praktycznie bezbolesne, w związku z tym nie wymaga także znieczulenia, a co najważniejsze zabieg nie wyłącza pacjentki z życia codziennego, po opuszczeniu kliniki kobieta może wrócić do swojego normalnego harmonogramu dnia.
Rewitalizacja pochwy za pomocą ultradźwięków oprócz profitów zdrowotnych niesie ze sobą wiele dodatkowych korzyści m.in. poprawę jakości życia seksualnego i poprawę samopoczucia pacjentki.
Jak przebiega procedura?
Sam zabieg nie wymaga skomplikowanych przygotowań i trwa ok. 20-25 minut. Jak przed każdą procedurą medyczną wymagana jest konsultacja ze specjalistą, podczas której lekarz przeprowadzi badanie ginekologiczne i zbierze wywiad medyczny, pozwalający na wykluczenie czynników będących przeciwwskazaniem do zabiegu. Podczas konsultacji lekarz omawia z pacjentką całą procedurę i rozwiewa ewentualne wątpliwości. Specjalista udziela także informacji jak postępować po zabiegu. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy emitującej wiązkę ultradźwięków oddziałujących na tkankę mięśniową powodując jej regenerację. Na końcowy efekt zabiegu trzeba poczekać do kilku tygodni, jest to czas niezbędny do odbudowy włókien kolagenowych. Po zabiegu pacjentka może niekiedy odczuwać opuchnięcie i dyskomfort, ale objawy te utrzymują się maksymalnie dzień lub dwa. W dniu zabiegu należy zrezygnować z wysiłku i uprawiania sportu. Przez tydzień po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia.
Dla osiągnięcia zamierzonego efektu u kobiet do 35 roku życia po przebyciu jednego porodu wystarczy jeden zabieg, u kobiet powyżej tego wieku lub po kilku porodach może być konieczne powtórzenie zabiegu.
Ginekologia estetyczna rozwija się bardzo szybko. Chęć poprawy jakości życia dotyka coraz częściej także sferę życia intymnego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom stosowanym w ginekologii estetycznej możemy w szybki sposób poprawić wygląd i odmłodzić miejsca intymne, a jeśli wiąże się z tym polepszenie samopoczucia i większy komfort psychiczny kobiety – to warto korzystać z osiągnięć nauki.