Trend na ekologię przejawiający się w ostatnich latach w dążeniu do równowagi, prowadzeniu zdrowego trybu życia, poszukiwaniu bliskości z naturą i unikaniu wysoko przetworzonej żywności zawitał również do kosmetyków.
Ekologiczne kosmetyki są dostępne w aptekach, popularnych perfumeriach sieciowych, selektywnych sklepach internetowych czy coraz częściej nawet w supermarketach. Wiele osób wymiennie używa pojęć ekologiczny, naturalny, bio, uznając że są one oznaczeniem tej samej grupy produktów. Nie jest to błędem, choć organizacje, które zajmują się certyfikacją produktów ekologicznych stosują w tym zakresie dość istotną gradację.
Ekologiczne kosmetyki, czyli jakie?
Ekologiczne kosmetyki bazują na wykorzystaniu wyłącznie naturalnych substancji. W Unii Europejskiej nie ma norm, które ściśle określałby definicję kosmetyków ekologicznych i wymagany procent składników naturalnych użytych do ich produkcji. Klienci powinni więc uważnie czytać etykiety i skład kosmetyków, gdzie z reguły poszczególne składniki są podawane w kolejności malejącej, czyli od składnika, którego jest najwięcej, do takiego, którego jest w kosmetyku najmniej.
Warto również zwracać uwagę na certyfikaty. Poszczególne organizacje różnią się od siebie wymaganiami, jeśli chodzi o możliwość potwierdzenia ekologiczności produktu, ale zasadniczo, by uzyskać certyfikat konieczne jest używanie do produkcji ok. 90% składników naturalnych, z czego ok. 50% pochodzi z upraw ekologicznych.
Kosmetyki eko, które warto mieć
Spośród wielu dostępnych na rynku kosmetyków ekologicznych na pewno warto kupić:
- płyny do kąpieli, lub żele pod prysznic
- kremy do rąk i balsamy do ciała
- szampony i maski do włosów
- pudry do twarzy
- kremy do twarzy w wersji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci
Są one delikatniejsze niż tradycyjne odpowiedniki. Mniej wysuszają skórę, mają mniej konserwantów, substancji zapachowych.
Wskazana ostrożność
Choć ekologiczne kosmetyki polecane są jako produkty przywracające równowagę skórze wrażliwej, przy ich stosowaniu trzeba również kierować się indywidualnymi reakcjami skóry. Zdarza się, że wykorzystywane w ekologicznych kosmetykach składniki naturalne działają mogą wywoływać podrażnienia skóry lub nawet uczulać. Mowa tu zwłaszcza o takich substancjach jak: mięta pieprzowa, mentol, eukaliptus, ylang-ylang, lawenda, wyciągi z cytrusów, kamfora, cynamon.
Nie poleca się też ekologicznych kosmetyków osobom, które borykają się z poważniejszymi problemami skóry jak np.: przebarwienia czy silny trądzik. W ich przypadku lepsze będzie wykorzystanie kosmetyków z dodatkiem syntetycznych składników których działanie jest ukierunkowane na konkretny problem.
Nie da się jednak ukryć, że dla wielu pań ekologiczne kosmetyki stały się nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego. Idzie to w parze nie tylko z rodzajem składników wykorzystywanych do produkcji kremów, szamponów czy innych produktów pielęgnacyjnych, ale i całościową filozofią funkcjonowania firmy. Wielu producentów wyznaje bowiem zasadę fair trade, korzysta ze składników pochodzących z upraw, gdzie część dochodu przeznaczana jest np.: na pomoc najuboższym lub wykluczonym. Często też opakowania kosmetyków ekologicznych produkowane są z materiałów pochodzących z recyclingu.