Co zabrać w góry na wakacje?

Wyjazd w góry, niezależnie czy planujecie spacerować po miejscowościach położonych na nizinie, czy też zdobywać szczyty, wymaga odpowiedniego ekwipunku. Jak każdy, kto choć raz odwiedził górskie kurorty, wie, pogoda jest tam bardzo zmienna, dlatego pierwszym elementem, o jakim musimy pomyśleć, jest zestaw różnorodnych ubrań.

Jeśli natomiast planujecie wyjście w wysokie góry, wówczas lista niezbędnych przedmiotów rośnie. Sprawdźcie, o czym należy pamiętać, planując wakacje w górskiej miejscowości.

Ekwipunek podstawowy

Przyjmijmy, że waszym celem są wędrówki wysokogórskie. Chcecie zdobyć kilka szczytów, nauczyć się poruszania po górach i zachowania bezpieczeństwa. W tym przypadku musicie odwiedzić sklep sportowy i zrobić zakupy odzieżowe, w czym pomoże kredyt gotówkowy. Niezbędna jest kurtka przeciwdeszczowa, bielizna termoaktywna, wygodne spodnie, bluza oraz buty, którym poświęcimy więcej miejsca. Nie zapomnijcie także o czapce, nawet jeśli wyjeżdżacie na urlop w środku lata. W wysokich górach panuje niska temperatura, dlatego też musicie zabezpieczyć się przed utratą ciepła.

Wspomnieliśmy o butach. To temat bardzo szeroki i skomplikowany. Buty nie mogą być tylko modne i ładnie komponować się zresztą stroju, choć oczywiście ma to swoje niewielkie znaczenie. Ważniejszy jest natomiast komfort, czyli dopasowanie butów do stopy. Co więcej, zwróćcie szczególną uwagę na podeszwę. Musi być przystosowana do pokonywania różnych tras, w tym wędrówki po śniegu czy mokrej powierzchni. Powinna zapewniać doskonałą przyczepność, chroniąc nas przed poślizgnięciem się. Cholewka z kolei ma za zadanie usztywniać nogę w bucie, eliminując ryzyko złamań czy zwichnięć.

Sprzęt

Musicie również pamiętać o sprzęcie. Do wędrówki w wysokich górach będziecie potrzebować mapy. Można wyposażyć się w klasyczną, drukowaną wersję, jednak musi być ona zalaminowana, aby podczas deszczu nie uległa zniszczeniu. Lepszym rozwiązaniem będzie specjalna nawigacja GPS, przeznaczona dla osób planujących zdobywanie górskich szlaków. Urządzenia możecie kupić w internecie lub w sklepach z artykułami dla podróżników, a w sfinansowaniu kosztów pomoże kredyt gotówkowy.

Na wyprawę weźcie ze sobą latarkę oraz zapasowe źródła energii. Idealny będzie pojemny powerbank, który umożliwi szybkie naładowanie telefonu, nawigacji czy źródła światła. Najważniejszym natomiast wyposażeniem każdego miłośnika gór jest zdrowy rozsądek. Dzięki niemu bezpiecznie zdobędziecie każdy szczyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *