Co warto wiedzieć o garderobie niemowlaka?

Co warto wiedzieć o garderobie niemowlaka?

Garderoba niemowlęca wbrew pozorom jest bardzo bogata i nie zawsze młodzi rodzice mogą się w niej odnaleźć. Czym jest więc kaftan niemowlęcy czy półśpiochy? Do czego służą i z czym je łączyć?

Dużą popularnością cieszą się m.in. body, ubranko zakrywające korpus malucha. Zapinane jest zwykle na 2 lub 3 zatrzaski w korku i właśnie tym różni się od koszulki czy kaftana. Najlepsze body są rozpinane w całości na zatrzask (body kopertowe), gdyż im mniej ubrań wkładanych przez głowę tym lepiej.

Żaden rodzić niemowlaka nie może się też obyć bez śpiochów. Śpiochy bawełniane to wynalazek polski, który jednak odchodzi powoli w zapomnienie. Dawniej dzieci spały w śpiochach, pod które zakładało się dodatkowo koszulkę lub kaftanik. Koszulki są wkładane przez głowę, a kaftaniki zapinane na zatrzaski lub zawiązywane. Drugie rozwiązanie jest oczywiście znacznie wygodniejsze.

Półśpiochy dla niemowląt to w zasadzie śpiochy z odciętą górą, a więc spodenki z zakrytymi stopami. W przypadku szczupłych dzieci półśpiochy powinny mieć gumkę w pasie lub troczki. Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. rampers, a więc body ze spodenkami. Doskonale sprawdzają się modele rozpinane na całej długości. Niewygodne mogą być natomiast dla malucha te zapinane z tyłu.

W domu przydadzą się także śliniaki. Wybór w tym zakresie jest dość duży. Modele przeznaczone do jedzenie powinny posiadać od spodu ceratę izolującą resztki jedzenia od ubrania. Ciekawym pomysłem są śliniaki silikonowe ze zbiorniczkiem na resztki. Inną propozycją są trójkątne bawełniane śliniaki, które przydają się w okresie ząbkowania malucha. Wówczas bowiem z usta dziecka wydostaje się dość duża ilość śliny.

Oczywiście każdemu niemowlakowi trzeba zapewnić także okrycie wierzchnie, które jest niezwykle ważne szczególnie w zimie. Obowiązkowe są więc wiązane lub wsuwane czapeczki. Nie każdy maluch lubi wiązanie pod brodą o czym warto w tym przypadku pamiętać. Do tego warto zaopatrzyć się w skarpety, najlepiej antypoślizgowe oraz kombinezon lub kurtkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *