Co to są elektrolity i jak je uzupełniać na co dzień?

Co to są elektrolity i jak je uzupełniać na co dzień?

To niezwykle ważne minerały dla Twojego organizmu. Biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, mięśni i nawodnieniu organizmu.

Siła elektrolitów

Odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu Twojego organizmu i jest ich aż pięć: wapń, magnez, potas, sód i chlorki. Sprawdź, jakie dokładnie mają funkcje. Potas wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Odgrywa istotną rolę w procesie regulacji ciśnienia krwi, a także wspomaga pracę serca. Drugi istotny pierwiastek to sód, który bierze udział w regulacji nawodnienia organizmu. Magnez przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni. Pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Jego wysoki poziom zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Kolejnym niezwykle ważnym dla Twojego organizmu minerałem jest wapń. Jest istotny zwłaszcza dla układu nerwowego, bo bierze udział w przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi. Ma też duży udział we właściwym funkcjonowaniu mięśni, enzymów trawiennych oraz krzepnięciu krwi.

Kiedy dochodzi do utraty elektrolitów?

Dzieje się tak, gdy Twój organizm nie jest odpowiednio nawodniony. Ma to miejsce zwłaszcza w trakcie upałów, po treningu fizycznym albo w okresie wzmożonego wysiłku intelektualnego, gdy w odpowiedni sposób nie dbasz o uzupełnianie płynów w organizmie oraz poziomu elektrolitów. Właśnie dlatego na trening zawsze warto wziąć ze sobą izotoniki lub elektrolity do picia.

Jakie skutki daje obniżony poziom elektrolitów?

Często żadnych, dlatego możesz nawet o nim nie wiedzieć. Jednak nagłe problemy z koncentracją, pogorszenie siły mięśniowej i w efekcie brak rezultatów treningów, zmęczenie czy obniżony nastrój mogą być sygnałem, że ich poziom nie jest tak wysoki, jak zazwyczaj.

Jak uzupełnić elektrolity i czym nawodnić organizm?

Jest na to kilka skutecznych sposób:

 – Zadbaj o właściwą ilość płynów

Normalnie to minimum 2 litry dziennie, ale w sytuacji, gdy dużo trenujesz warto pić nawet 3-3,5 l. Pod terminem „płyny” kryje się zarówno woda, jak i soki, napoje izotoniczne, elektrolity do picia, zielona herbata, zupy. Nie zalicza się do nich natomiast czarna kawa, czarna herbata oraz alkohol, które odwadniają organizm.

 – Pij co godzinę

Wypijaj wtedy jednak nie więcej niż szklankę płynów na raz. Najlepiej nie robić tego w trakcie posiłku, ale w odstępie godziny lub dwóch, aby zagwarantować sobie prawidłowy metabolizm.

 – Wzmacniaj elektrolity

Gdy ciało się przegrzeje, tracisz nie tylko wodę, ale przede wszystkim elektrolity. Jak uzupełnić elektrolity? Pomogą Ci w tym wody wysokomineralizowane. Mają one jednak tylko część niezbędnych minerałów. Podobnie jak woda kokosowa. Najskuteczniejsze są napoje izotoniczne i rozpuszczalne elektrolity do picia. Te pierwsze lepiej sprawdzają się po treningu, bo mają dużo cukru, który jest Ci potrzebny po wysiłku. W upalne dni czy nawet na co dzień lepsze są elektrolity do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *