Biegasz? Pamiętaj o kleszczach

Biegasz? Pamiętaj o kleszczach

Polacy coraz bardziej dbają o swoją kondycję fizyczną, starają się aktywnie uprawiać sport, ostatnio bardzo popularne stało się też bieganie. Biegacze przeważnie wybierają trasy w parkach i miejskich lasach. Jednak często nie zdają sobie sprawy z tego, że w takich miejscach są narażeni na ugryzienie kleszczy. A te pajęczaki chowają się w trawie, na krzakach i drzewach. Dzięki produktom marki OFF!® każdy biegacz może w łatwy sposób uchronić się przed niebezpieczeństwem. 

Biegaczu uważaj na kleszcze!

Za oknami lato w pełni, więc coraz częściej ludzie decydują się zrezygnować z bieżni i zacząć bieganie na świeżym powietrzu.

Wydawać by się mogło, że bieganie po parkach lub lasach miejskich nie niesie ze sobą dużego ryzyka, a kleszcze to pasożyty związane z Mazurami.(…) Od lat kleszcze zamieszkują tereny miejskie i są na nich coraz liczniejsze – mówi magister Marta Supergan-Marwicz z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Warto pamiętać, że kleszcze nie skaczą i nie latają. Czekają na swojego żywiciela w trawie, w zaroślach czy pod liśćmi. Gdy wyczują ofiarę, spadają na nią lub się do niej przyczepiają. Potrafią nawet przez kilka godzin przemieszczać się po ciele w poszukiwaniu miejsca, w którym skóra jest delikatniejsza (okolice szyi, pępka, pachy, pachwiny, doły łokciowe, kolanowe, okolice intymne).

Dlatego odzież z długimi nogawkami, rękawami i kryte buty oraz przebranie się po powrocie do domu i prysznic (mycie ciała szorstką gąbką, ponieważ sam strumień wody nie spłucze pajęczaka), stanowią istotny element profilaktyki kleszczowej. Chronić można się również za pomocą repelentów. Najskuteczniejsze zawierają DEET, tak jak OFF!® – radzi ekspertka. DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid) jest właśnie podstawowym, aktywnym składnikiem repelentów OFF!®, która skutecznie chroni przed komarami, kleszczami i muchami blokując receptory czuciowe insektów i pajęczaków. Od 1957 roku DEET jest najpopularniejszą substancją odstraszającą owady na świecie.

 Skuteczna ochrona przed kleszczami

Marka OFF!® już od ponad 50 lat tworzy produkty, które chronią całe rodziny przed uciążliwymi owadami i wciąż szuka nowych rozwiązań, aby spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie wiązało się z irytacją z powodu komarów bądź kleszczy.  Produkty OFF!® oferują skuteczną ochronę przeciwko kleszczom, tworząc aktywną barierę chroniącą przed zagrożeniami związanymi z ich ugryzieniem.

OFF!® PROTECTION PLUS Atomizer lub Aerozol. Produkty te gwarantują kompleksową ochronę przed kleszczami (do 4 godzin), komarami (do 8 godzin) i muchami (do 5 godzin).

Osoby lubiące uprawianie sportu na świeżym powietrzu mogą wypróbować też OFF!® REGULAR Aerozol, który chroni przed kleszczami i komarami do 4 godzin oraz przed muchami aż do 6 godzin. OFF!® MAX jest innym produktem, który tworzy aktywną barierę przeciw wielu rodzajom owadów, w tym komarom (działa do 6 godzin) i kleszczom (ochrania nasze ciało do 4 godzin). Repelent można rozpylić na ubraniu, na koszulkach, spodniach, skarpetkach bądź czapkach.

Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?

Kleszcze pospolite, najliczniej występujące w naszym kraju, mogą przenosić m.in. kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), boreliozę, babeszjozę (znaną przede wszystkim jako choroba psów), anaplazmozę granulocytarną i wiele innych. Dlatego tak ważna jest ochrona osobista podczas aktywnego wypoczynku w lesie lub w parku. – dodaje Marta Supergan-Marwicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *