USG tarczycy: kiedy należy poddać się badaniu?

USG tarczycy: kiedy należy poddać się badaniu?

Dzisiejsze metody badań diagnostycznych są na tyle rozbudowane, że umożliwiają nieinwazyjne wykrywanie różnych chorób. Jednym z nich jest USG tarczycy. To badanie szybkie i bezbolesne, a jego przeprowadzenie pozwala dokładnie ocenić wielkość ewentualnych zmian tego gruczołu. Jakie są wskazania do jego wykonania i w jaki sposób się odbywa?

USG tarczycy jest podstawowym badaniem obrazowym tego narządu. Jest ono o tyle istotne, że w samej tylko Polsce na różnego rodzaju choroby tarczycy cierpi kilkanaście procent społeczeństwa. Do tych najbardziej rozpowszechnionych schorzeń należą: nadczynność tarczycy (dotyka nawet do 4% społeczeństwa) oraz jej niedoczynność (ok. 3% populacji.). W obu powyższych przypadkach schorzenia te o wiele częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. Zaburzenia tarczycy szczególnie groźne są w przypadku kobiet w ciąży, gdyż w takiej sytuacji mogą doprowadzić do wystąpienia wad płodów.

Wskazania do badania

Lekarz zleca USG tarczycy zwykle w przypadku:

  • powiększenia obwodu szyi,
  • deformacji szyi z wyczuwalnym guzem,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • powiększenia gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenia,
  • uczucia duszności,
  • trudności z połykaniem,
  • zmiany konsystencji przy badaniu palpacyjnym,
  • objawów nadczynności / niedoczynności gruczołu tarczowego.

USG tarczycy: jakie zalety?

Jak podkreśla rentgen-poznan.pl usg tarczycy to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Jednocześnie daje ono szeroki zakres możliwości oceny gruczołu tarczowego oraz przylegających struktur. Za jego pomocą można określić wielkość, kształt, rozmiar i położenie gruczołu, a także stwierdzić, czy obecne są tam guzki, torbiele lub inne zmiany, których nie da się wykryć w trakcie badania tarczycy dotykiem. Jeśli chodzi wyłącznie o zmiany torbielowate, to czułość USG jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach można postawić prawidłową diagnozę. Trzeba jednak liczyć się z tym, że USG jest zdecydowanie mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.

USG wykrywa te zmiany, które nie są zauważalne w badaniu palpacyjnym i nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Zaletą USG jest też fakt, że fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu.

Przygotowanie do badania

USG tarczycy nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania, więc w wielu przypadkach wykonuje się je bezpośrednio w trakcie wizyty lekarskiej (jeżeli tylko lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem). Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut – całkowity czas trwania zależy od stwierdzonych nieprawidłowości oraz czułości aparatu USG. Z uwagi na ułożenie tarczycy tuż pod powierzchnią skóry, badanie jest całkowicie bezbolesne. Zazwyczaj wykonuje się je w pozycji leżącej, żeby lekarz miał dobry dostęp do szyi chorego. Lekarz smaruje szyję specjalnym żelem, a następnie przesuwa po niej głowicę USG. Uzyskany w ten sposób obraz pojawia się na monitorze. Wynik przekazuje się w formie opisu, do którego dołącza się wydruk zdjęć ultrasonograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *