Kolposkopia – skuteczna diagnostyka szyjki macicy

Kolposkopia – skuteczna diagnostyka szyjki macicy

Kolposkopia to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej, jakie pozwala na dokładną analizę szyjki macicy, sromu oraz pochwy, pod kątem prawdopodobieństwa występowania zmian patologicznych stwierdzonych we wcześniejszym badaniu cytologicznym. Potwierdzenie tych zmian dzięki kolposkopii pozwala na wykrycie wczesnego stadium nowotworu i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia (gr. kolpos – pochwa, skopia – obraz) zwana  jest bezbolesną metodą diagnostyczną polegającą na oglądaniu w kilkuktotnym powiększeniu  części pochwowej szyjki macicy wraz z ujściem zewnętrznym kanału szyjki przy pomocy kolposkopu. To optyczne urządzenie pozwala na rozpoznanie zakażeń i stanów zapalnych szyjki macicy, a także niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Najskuteczniej również wykrywa stany przedrakowe i raka szyjki macicy. Integralną częścią badania jej powierzchni jest próba z kwasem octowym, która uwidacznia prawidłowy nabłonek gruczołowy kanału szyjki macicy wraz ze strefą przekształceń, czyli granicą pomiędzy  nabłonkami.  Ten etap jest zwykle ostatnim spośród dwóch wcześniejszych w przebiegu obserwacji powierzchni szyjki macicy, jakie mają miejsce przed usunięciem z niej wydzieliny pochwowej oraz po przemyciu solą fizjologiczną – tłumaczy dr n. med. Bohdan Dźwigała, specjalista ginekolog-położnik, ekspert Kliniki Sthetic w zakresie ginekologii onkologicznej. Ostatnia faza – kolposkopia rozszerzona o test z kwasem octowym – jest kluczowa i pozwala na wnioskowanie o charakterze zmian na szyjce macicy.

Wskazania do badania kolposkopowego

Spośród licznych przypadków, kolposkopia ma szczególne zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • konieczności weryfikacji nieprawidłowego wyniku cytologii lub dodatniego wyniku testu HPV,
  • stwierdzenie patologii zmian na szyjce macicy, pochwie i sromie, co dotyczy również zmian przednowotworowych i nowotworowych,
  • ustalenie miejsc biopsji (do pobrania materiału tkankowego) w celu badań mikroskopowych i dalszej diagnozy histopatologicznej; dotyczy to również weryfikacji zmian typu: torbielki, polipy, brodawki płciowe czy kłykciny kończyste,
  • kwalifikacji do leczenia zmian przedrakowych i nowotworowych na szyjce macicy,
  • kontroli wznów raka szyjki macicy,
  • plamień z dróg rodnych, upławów i nawracających zapaleń pochwy lub sromu.

Zalety kolposkopii

W niektórych gabinetach kolposkopia jest integralnym elementem badania ginekologicznego i oceny stanu szyjki macicy na równi z badaniem cytologicznym. Dzieje się tak dlatego, że przesiewowe badanie cytologiczne posiada spory, nawet 20% odsetek wyników fałszywie ujemnych. Połączenie natomiast kolposkopii z cytologią pozwala otrzymać niemalże 100% dokładność diagnozy  – wyjaśnia specjalista Kliniki Sthetic – http://sthetic.pl/. Dodatkową zaletą kolposkopii jest jej nieinwazyjność, stąd jest badaniem bezpiecznym równiez dla kobiet ciężarnych. Procedura trwa kilka minut, jest bezbolesne a wynik uzyskuje się po jej zakończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *