Dysbioza jelit od A do Z – poznaj i zapobiegaj!

Dysbioza jelit od A do Z - poznaj i zapobiegaj!

Czym jest dysbioza jelit? Jakie są jej przyczyny, objawy i czy może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje? Czy w zapobieganiu i leczeniu dysbiozy może pomóc probiotyk? Przeczytaj poniższy tekst, z którego dowiesz się ważnych informacji na ten temat.

Dysbioza jelitowa – kilka podstawowych faktów na temat flory bakteryjnej układu pokarmowego

Jelita są zasiedlane przez różne rodzaje mikroorganizmów, o których mówimy w skrócie „mikrobiota”. Skład flory jelitowej jest cechą indywidualną i zależy od szeregu czynników, na przykład wieku, diety czy stanu zdrowia. Mikrobiota pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym: rozkłada resztki pokarmowe, umożliwia wytwarzanie niektórych witamin, poprawia przyswajanie związków mineralnych i elektrolitów, ma wpływ na metabolizm tłuszczów w wątrobie, pełni funkcję ochronną wobec nabłonka jelitowego, zapobiega rozwojowi potencjalnie chorobotwórczych bakterii.(1) Jak widzisz, jest wiele powodów, aby zatroszczyć się o stan mikrobioty.

Czym w takim razie jest dysbioza? Mówimy o niej wówczas, gdy zachodzi do zachwiania balansu naturalnej flory jelitowej – powodów tego stanu może być natomiast wiele.

Dysbioza jelitowa – przyczyny

Czasami naturalna równowaga flory jelitowej ulega zaburzeniu. Wśród możliwych przyczyn znajdują się:

  • zmiany w sposobie żywienia – dieta obfitująca w białko, cukier, dodatki do żywności,
  • spożycie środków chemicznych, np. pestycydów obecnych na nieumytych owocach,
  • nadużywanie alkoholu,
  • przyjmowanie leków, przede wszystkim antybiotyków, które zabijają także dobre bakterie w jelicie,
  • wysoki poziom stresu, który może osłabić system immunologiczny.(2,3)

Dysbioza jelit – objawy

Gdy dochodzi do zachwiania balansu mikroflory jelitowej, objawy mogą utrzymywać się krótko, a organizm sam radzi sobie z przywróceniem stanu do równowagi. Czasami jednak dolegliwości utrzymują się przez kolejne dni, tygodnie oraz są bardzo uciążliwe. Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju drobnoustroje spowodowały problemy. Do objawów, które mogą się rozwinąć w wyniku dysbiozy, należą m.in.:

  • nieświeży oddech,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • zaparcie lub biegunka,
  • wzdęcia,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju, depresja.(2)

Długotrwała dysbioza jelitowa może prowadzić do powikłań zdrowotnych, przykładami są zespół jelita nadwrażliwego, zapalenie jelita grubego, celiakia, otyłość, problemy skórne.(2)

Dysbioza jelit – leczenie

Zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej diagnozuje się na kilka sposobów, np. poprzez badanie kału lub wodorowy test oddechowy.(3,4) Jeśli przyczyną dysbiozy jest przyjmowany lek, Twój lekarz z pewnością zaleci Ci jego odstawienie, ponadto może zarekomendować Ci przyjmowanie innego leku, pomocnego w przywróceniu mikrobioty do równowagi. Czasami konieczne są zmiany w diecie. Jadłospis powinien dostarczać organizmowi komplet niezbędnych składników odżywczych, szczególną rolę odgrywają w tym przypadku witaminy z grupy B, wapń, magnez, beta-karoten, cynk. Specjalista może Ci także zalecić unikanie niektórych produktów, jak przetworzone mięso, niektóre owoce, nabiał, produkty o wysokiej zawartości cukru.(2) Niebagatelną rolę w terapii odgrywają także probiotyki, które ograniczają rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Istnieją różne szczepy probiotyczne, jak Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei czy Lactobacillus acidophilus, obecny w preparacie Proviterol Duo. Dobry preparat powinien zawierać w składzie również prebiotyk, który stymuluje wzrost i aktywność bakterii w jelitach.(1) Jeśli masz wątpliwości, jaki probiotyk wybrać, zapytaj o poradę lekarza.

Na co dzień zadbaj o zdrowie swoich jelita także przez zdrową dietę, właściwą higienę (częste mycie rąk, dokładne mycie warzyw i owoców), unikanie nadmiernego spożywania alkoholu oraz przyjmowanie leków zawsze pod kontrolą lekarza.

Źródła:

  1. Krawokiawk O., Nowak R. Mikroflora przewodu pokarmowego człowieka – znaczenie, rozwój, modyfikacje. Postępy Fitoterapii 2015(3): 193-200
  2. Jewell T. What Causes Dysbiosis and How Is It Treated? https://www.healthline.com/health/digestive-health/dysbiosis Data dostępu: 5.06.2018
  3. Gałęcka M. i wsp. KyberKompaktPro – nowoczesna diagnostyka mikroflory przewodu pokarmowego i jej znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Forum Zakażeń 2017;8(2):111-116
  4. Nowak M. i wsp. Wodorowe testy oddechowe jako narzędzie w diagnostyce schorzeń gastroenterologicznych. Forum Zaburzeń Metabolicznych 2015, 6, (3): 124-135

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *