TOP 5 zabiegów medycyny estetycznej

Z zabiegów medycyny estetycznej korzysta coraz więcej osób. Do profesjonalnych gabinetów zgłaszają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, szukający sposobu na to, jak rozprawić się z mankamentami urody lub powstrzymać działanie nieubłaganie pędzącego czasu. Z jakich zabiegów najczęściej korzystają? Oto 5 najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Opowiedzieli nam o nich eksperci Kliniki Melitus – dermatolog dr n. med. Maria Noszczyk i chirurg plastyczny dr n. med. Jarosław Zieliński.

Botoks

Nieprzerwanie już od wielu lat to właśnie botoks znajduje się na szczycie wszelkich rankingów najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Sukces toksyny botulinowej opiera się przede wszystkim na niemal natychmiastowym wygładzaniu zmarszczek, tym bardziej, że jej działanie ma zarówno wymiar estetyczny, jak i profilaktyczny. Ograniczenie na pewien czas kurczliwości mięśni, odpowiedzialnych za kurze łapki czy lwią zmarszczkę – tłumaczy dr Maria Noszczyk – pozwala skórze odpocząć od stale wykonywanych grymasów. Rozluźnienie botuliną mięśni mimicznych przekłada się na wygładzenie w danym obszarze powierzchni skóry i przeciwdziałanie powstawaniu nowych zmarszczek. Właśnie dlatego botoks jest zabiegiem tak chętnie powtarzanym przez pacjentów. Korzystają z niego kobiety i mężczyźni w różnym wieku, wiedząc, że nie tylko poprawiają urodę, ale również rzeczywiście wpływają na proces starzenia się skóry.

Trzeba zauważyć, że dzisiejsza popularność botoksu nie ogranicza się wyłącznie do wygładzania zmarszczek. Botuliną można także wykonać niechirurgiczny lifting twarzy i to jest w tym zabiegu kluczowe i najpiękniejsze! Poza tym, toksyna botulinowa bardzo często wykorzystywana jest w leczeniu nadpotliwości, bruksizmu, a nawet migreny. Niezależnie jednak od tego, w jakim celu terapeutycznym się ją stosuje, warto pamiętać, że botoks jest lekiem, który może podawać wyłącznie osoba uprawniona, a obecnie takie uprawnienia ma tylko lekarz!

 Osocze bogatopłytkowe

Żadna lista najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej nie może pominąć wampirzego liftingu. Regeneracja skóry osoczem bogatopłytkowym to prawdziwy hit, promowany przez zachwyconych celebrytów. Wyniki ostrzykiwania skóry własną krwią relacjonowały w mediach społecznościowych polskie sławy – między innymi Agnieszka Włodarczyk i Joanna Krupa, ale z wampirzego liftingu korzystają nie tylko gwiazdy. To popularny zabieg medycyny estetycznej dostępny dla wszystkich pacjentów.

Chociaż wynikami wampirzego liftingu chwaliło się wielu celebrytów, tak naprawdę o popularności zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (Regeneris, Cellular Matrix i innych) przesądziła jego naturalność i wysoka efektywność. Osocze bogatopłytkowe umożliwia dogłębną rewitalizację skóry, w tym także skóry głowy. Za jego sprawą dochodzi przede wszystkim do regeneracji tkanek. Poprawa następuje dzięki stymulacji nowego kolagenu i nowych naczyń krwionośnych – wyjaśnia dr Noszczyk. Duże znaczenie ma również sam sposób podawania osocza, czyli mezoterapia – technika mikronakłuć. Z pomocą wampirzego liftingu uzyskuje się wyraźną regenerację kondycji skóry i efekt odmłodzenia. Cera nabiera elastyczności, staje się jędrna, gładka, odzyskuje zdrowy koloryt. Regeneracja osoczem bogatopłytkowym, podobnie jak botoks, jest zabiegiem lunchowym – trwa około 20 minut i tyle wystarczy, aby przywrócić skórze młodość i piękny wygląd. Wampirzy lifting to jedna z najlepszych form mezoterapii, o której więcej piszemy poniżej.

 Mezoterapia

Mezoterapia jest jednym z najbardziej uniwersalnych zabiegów (a w zasadzie technik) medycyny estetycznej i zapewne stąd bierze się jej popularność. Może być wykonywana w zasadzie u wszystkich, bez względu na wiek czy rodzaj cery. Stosuje się ją jako samodzielną metodę terapeutyczną bądź uzupełnienie innych zabiegów. Mezoterapia przynosi świetne efekty, gdy połączona jest z innymi terapiami, laseroterapią lub peelingami chemicznymi – mówi dr Maria Noszczyk.

Mezoterapia jest techniką mikronakłuć stosowaną między innymi w profilaktyce starzenia się skóry. Podawane tą metodą preparaty – nie tylko wymienione wyżej osocze bogatopłytkowe, ale również kwas hialuronowy lub koktajle witaminowe – przenikają dzięki tej metodzie przez barierę naskórkową i docierają do głębszych warstw skóry, pobudzając ją do autonaprawy. Z pomocą mezoterapii można uzyskać prawie natychmiastowy efekt rewitalizacji. Skóra po zabiegu odzyskuje dawną witalność i zdrowy koloryt, staje się nawilżona, wypełniona, nabiera gęstości i zostaje delikatnie zliftingowana. Dla optymalnych efektów mezoterapię należy powtarzać, choć zdaniem świadomych pacjentów to w zasadzie atut, wyznaczający sposób dbania o siebie na wyższym poziomie. Liczba polecanych zabiegów jest bardzo różna w zależności od podawanego tą techniką preparatu.

 Blefaroplastyka

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, dlatego najszybciej ulega wpływowi czasu oraz grawitacji. Pod ich wpływem tkanki powiek rozciągają się i zaczynają opadać, a podtrzymujące je mięśnie słabną. W efekcie oko zostaje przysłonięte nadmiarem odłożonej na powiece skóry, “zamyka się”, przez co cała twarz nabiera zmęczonego, posępnego charakteru. Jest to problem, który dotyczy wielu osób, stąd tak duże zainteresowanie blefaroplastyką – mówi dr Jarosław Zieliński. Plastyka powiek to zabieg pozwalający pokonać oba problemy ciężkich, opadających powiek: eliminuje nadmiar tkanki tłuszczowej, “otwiera oko”, poszerza pole widzenia, a jednocześnie odmładza spojrzenie i przywraca twarzy naturalny wygląd. W Klinice Melitus blefaroplastykę wykonuje się metodą chirurgiczną, z wykorzystaniem urządzeń do koagulacji tkanek, co znacznie ogranicza czas rehabilitacji (Elman, laser COR) oraz przy pomocy “niechirurgicznej “ plazmy (Jett Plazma Medical).

 Lipotransfer

Obecnie za najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej uchodzą te, które są małoinwazyjne i przynoszą naturalne efekty. To dlatego w sektorze beauty coraz większe zastosowanie znajdują materiały autologiczne – wspomniane już osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste, ale i własny tłuszcz. Autologiczną tkankę tłuszczową uznaje się dziś za najlepszy filler modelujący. Najlepszy, ponieważ jednocześnie modelujący i biorewitalizujący – przekonuje dr Maria Noszczyk. Własny tłuszcz jest łatwodostępny i prosty w zastosowaniu. Jego mocnym atutem jest wysoki stopień bezpieczeństwa. Przeszczepione tkanki tłuszczowe, właśnie dlatego, że pochodzą i trafiają z powrotem do dawcy wykazują pełną kompatybilność – bardzo dobrze się przyjmują, nie uczulają i nie są toksyczne. Poza tym autologiczna tkanka tłuszczowa jest źródłem wartościowych komórek tłuszczowych i komórek macierzystych, dzięki którym zabieg przynosi rewelacyjną poprawę jakości skóry. Pozwala odbudować ubytki tkankowe i wzmocnić strukturę skóry, a praca mezenchymalnych komórek macierzystych wyzwala naturalny efekt odmłodzenia, utrzymujący się przez wiele lat. Skuteczna, długotrwała poprawa najlepiej tłumaczy popularność przeszczepu autologicznego tłuszczu, tym bardziej – dodaje dr Zieliński, że uzyskuje się ją bez nadmiernych wyrzeczeń. Lipotransfer nie jest, co prawda, zabiegiem lunchowym, jednak jest na tyle bezpieczny i nieingerujący zbytnio w organizm, że może być wykonywany ambulatoryjnie, co rozwiązuje kłopotliwą dla wielu osób konieczność hospitalizacji.

Przeszczep własnego tłuszczu znajduje duże zastosowanie w zabiegach medycyny estetycznej. Lipotransfer stosuje się w celu wyszczuplania i modelowania sylwetki, jest sposobem na powiększenie biustu lub prącia, ale również sprawdza się w zakresie wolumetrii twarzy, wyrównania asymetrii czy chociażby wygładzenia bruzd i utrwalonych zmarszczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *