Kremy matujące – zastosowanie i skuteczność pielęgnacji

Kremy matujące - zastosowanie i skuteczność pielęgnacji

Kremy matujące mają być środkiem pomocniczym w pielęgnacji skóry tłustej. Ich zadaniem jest zmniejszenie widocznego błyszczenia się cery, a także wpłynięcie na poziom sebum produkowanego przez gruczoły. Wydłużają żywotność makijażu przy jednoczesnej pielęgnacji skóry. Warto sprawdzić, na czym polega fenomen kremów matujących i czy rzeczywiście ich efekty są zauważalne.

Krem matujący a zwykłe kremy nawilżające

Krem matujący ma taką samą postać, konsystencję i przeznaczenie, jak każdy inny krem do twarzy. Jego pierwszorzędnym zadaniem jest nawilżenie tkanek, odżywienie ich i uszczelnienie warstwy hydrolipidowej skóry, w celu zwiększenia naturalnej ochrony. Jednak nazwa ta nie jest chwytem marketingowym – twórcy kosmetyku przekonują, że krem matujący jest wyspecjalizowany do pielęgnacji skóry tłustej, skłonnej do przetłuszczania się, błyszczenia i z tendencją do powstawania zaskórników. Nie można zatem traktować kremów matujących na takich samych zasadach, jak każdy krem nawilżający. Sięgać po niego powinny osoby zmagające się z problemami, którym przeciwdziała.

Kremy matujące są bardzo podobne do innych kremów – można stosować je na dzień i na noc, są lekkie, łatwo się wchłaniają, a ponadto stanowią świetną bazę pod codzienny makijaż – mówi ekspert La Roche-Posay zajmujący się pielęgnacją skóry tłustej. Jednak żeby były skuteczne, należy odpowiednio przygotować skórę pod ich aplikację – oczyścić ją i odtłuścić tonikiem, o czym zapomina wiele osób. Jeśli pominie się ten etap stosowania kremów matujących, wówczas rzeczywiście można mówić o niewielkiej skuteczności produktu.

Działanie kremu matującego

Czym zatem konkretnie jest krem matujący i jakie jest jego działanie? Największe różnice między zwykłymi kremami, a przedstawianym produktem znajdują się w ich składach. Kremy matujące posiadają w sobie substancje, które pochłaniają nadmiar łoju produkowanego przez skórę. Jego obecność jest potrzebna do nawilżana cery, ale zbyt duża ilość jest pożywką dla bakterii, a także bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników i zmian zapalnych, o charakterze trądzikowym. Absorbowanie sebum wpływa także na trwałość makijażu nakładanego na krem, który wydłuża się nawet o kilka godzin. Należy zaznaczyć, że stosowanie kremów matujących na skórach suchych może prowadzić do zwiększonego przesuszenia. W związku z tym powinny korzystać z nich osoby, które cierpią na łojotok, ale nie wynikający z wysuszenia tkanek.

Drugą ważną funkcją kremów matujących, która łączy się z pierwszą wyżej wymienioną, jest możliwość rozproszenia odbijanego od skóry światła. Dzięki temu wizualnie twarz wydaje się mniej błyszcząca, a tym samym gładsza, jednolita i ładniejsza. Połączenie substancji odbijających światło i pochłaniających nadmiar sebum jest istotą działania kremów matujących.

Efekty i skuteczność stosowania kremów matujących

Kremy matujące, np. Effaclar Duo od La Roche-Posay, należą do serii dermokosmetyków, których działanie jest efektywniejsze i skuteczniejsze niż działanie kosmetyków drogeryjnych. Zawierają one wyspecjalizowane składniki aktywne, które oprócz matowienia skóry wpływają także na ogólną kondycję cery tłustej. Przykładowo, krem matujący, jakim jest Effaclar Duo, pełni także funkcję kremu nawilżającego i usuwającego niedoskonałości skóry,  w tym przebarwienia. Połączenie kilku funkcji kremu przeznaczonego do cery tłustej daje doskonałe efekty wygładzenia, zmatowienia i ujednolicenia cery. Więcej informacji na temat Effaclar Duo można dowiedzieć się na stronie La Roche-Posay.

O skuteczności kremów matujących można mówić wówczas, jeśli aplikuje się je zgodnie z zaleceniami producenta, systematycznie, przez okres kilku tygodni. Najlepsze efekty osiągnie się korzystając z całej serii kosmetyków matujących lub do cery tłustej, które wzajemnie się uzupełniają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *