Poduszki do spania – wybierz odpowiednią

Poduszki do spania – wybierz odpowiednią

Nawet najlepsze i najdroższe łóżko z właściwym stelażem, wysokiej jakości materacem oraz przyjemną w użytkowaniu kołdrą może nie mieć większego znaczenia, jeśli nie zadba się o wybór poduszek. Nikt nie będzie w stanie się wyspać, jeśli ciało będzie ułożone w niewygodnej, szkodliwej dla zdrowia pozycji, a właśnie odpowiednia poduszka zapewnia właściwe podparcie i poprawia jakość snu. Nie tylko wzór na poszewce ma znaczenie, a sklepy oferują naprawdę szeroki wybór.

Wysokość poduszki a pozycja podczas snu

Wiele zależy od tego, w jakiej pozycji najczęściej idzie się spać. Dobra poduszka powinna zapewniać pełne wsparcie dla pleców i szyi, a w związku z ułożeniem ciała kręgosłup potrzebuje nieco innej pomocy. W przeciwnym wypadku można się narazić na zwyrodnienia. Najlepiej posłuchać własnego organizmu – jeśli nie czuć żadnego obciążenia, to znaczy, że wybrana pozycja jest właściwa i zdrowa.

Jeśli śpisz na boku, poduszka powinna być odpowiednio wysoka i twarda, by podeprzeć głowę i zapełnić miejsce między policzkiem a materacem. Leżąc na plecach, poduszka też musi być wysoka, by zapewnić kręgosłupowi naturalne ułożenie i wsparcie dla szyi i ramion. Śpiąc na brzuchu, należy kupić odpowiednio miękką i niską poduszkę, jednak warto podkreślić, że ta pozycja nie jest najzdrowsza. Pamiętajmy też, że duże znaczenie dla zdrowia mają łóżka Krakówktórych wybór nie powinien być przypadkowy.

Jaki wybrać rozmiar i kształt poduszki?

Istnieją trzy najczęściej spotykane wymiary poduszek: 40 x 40 cm, 50 x 60 cm i 70 x 80 cm. Sklepy często sprzedają także modele w nietypowych, specjalnie zaprojektowanych rozmiarach, co dodatkowo przekłada się na estetykę wnętrza. Standardowo poduszki są kwadratowe lub prostokątne, jednak z łatwością można też dostać ergonomiczne, o niecodziennych kształtach. Przeznaczone są zwykle dla osób skarżących się na ból szyi po przebudzeniu lub cierpiących na zwyrodnienie kręgosłupa.

Wypełnienie poduszki: rodzaje

Poduszki z wsadem naturalnym

Zwykle wybierane są poduszki z wkładem z pierza lub puchu. Pokryte powłoką np. z jedwabiu, lnu, flaneli czy satyny należą do najbardziej miękkich, sprężystych, a specyfika wypełnienia sprawia, że rozkłada się ono równomiernie i zapewnia wygodną pozycję. Dobry wybór dla osób sypiających na plecach lub na boku.

Poduszki z wsadem syntetycznym

Dość częstym zjawiskiem jest alergia na puch, dlatego można wówczas skorzystać z poduszek z wypełnieniem z włókien syntetycznych. np. granulatu lub anilany. Można je prać w pralce.

Poduszki specjalistyczne

W tym przypadku wypełnienie jest najczęściej wykonane z lateksu albo z pianki. Poduszka piankowa jest zdecydowanie bardziej zbita, przez co idealnie dostosowuje się do kształtu głowy, zapewniając dobre podparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *