Płeć dziecka – czy można na nią wpłynąć?

Płeć dziecka - czy można na nią wpłynąć?

Każda para, która stara się o dziecko, życzy sobie przede wszystkim jednego – żeby maleństwo urodziło się zdrowe. Planowanie płci dziecka to zawsze sprawa drugorzędna, choć – jak się często okazuje – chcielibyśmy mieć na nią wpływ. W pewnym sensie jest to zrozumiałe. Bo jeśli całe życie marzyłaś o dziewczynce… Ale czy można zaplanować płeć dziecka?

Planowanie płci dziecka – jakie są szanse?

Przede wszystkim musicie mieć świadomość, że nie ma żadnych potwierdzonych naukowo metod dających gwarancję urodzenia dziewczynki czy chłopca. Natura jest, jak wiadomo, nieprzewidywalna. Komórka jajowa, która zawsze posiada chromosom X, może się połączyć z plemnikiem o takim samym chromosomie X (wówczas na świat przyjdzie dziewczynka) lub z plemnikiem o chromosomie Y (chłopiec). Tych jest jednak tyle samo – szanse na małego mężczyznę są więc takie same, jak na małą kobietę. Ale…

Uważa się, że niektóre działania podejmowane przez przyszłych rodziców mogą zwiększyć prawdopodobieństwo poczęcia dziecka o określonej płci. Jesteście ciekawi, jak zaplanować chłopca, a jak wygląda planowanie dziewczynki? Oto kilka sposobów, do których uciekają się pary starające się o dziecko. Pamiętajcie jednak, by podchodzić do nich z dystansem, nie mają bowiem naukowych podstaw…

Jak zaplanować płeć dziecka: dieta

Wiele osób uważa, że wpływ na płeć dziecka ma jadłospis jego rodziców. Dieta „słona” – w istocie bogata w sód i potas – miałaby według nich sprzyjać poczęciu chłopca, zaś dieta „słodka”, obfitująca w wapń i magnez – dziewczynki. By działania te przyniosły pożądany skutek, należy wprowadzić takie zmiany do jadłospisu już około 6 tygodni przed zapłodnieniem. Po co w tym okresie warto sięgać częściej według zwolenników tej teorii?

Planowanie dziewczynki: mleko i słodkie przetwory mleczne, fasola, kasze gruboziarniste, migdały, potrawy mączne, figi, marchew, jaja, papryka, miód, kakao, woda o niskiej zawartości sodu.

Planowanie chłopca: mięso, solone wędliny, ryby, słone potrawy, białe pieczywo, pomidory, ziemniaki, pestki słonecznika, herbata, kawa, woda o wysokiej zawartości sodu.

Warto też może przywołać wyniki badań przeprowadzonych w RPA, według których kobiety często sięgające po kawę (przynajmniej dwa razy dziennie) rodzą chłopców aż 3 razy częściej niż te, które stronią od kofeiny. Nie należy tu jednak przesadzać. Trzeba mieć na uwadze przede wszystkim własne zdrowie.

Jak zaplanować płeć dziecka: metoda owulacyjna

Założenie tej popularnej metody jest proste: plemniki „męskie” mają inną naturę niż „żeńskie”. Te pierwsze, z chromosomem Y, poruszają się szybciej, ale też mają znacznie krótszą żywotność; drugie zaś są w stanie przeżyć dłużej w kwaśnym środowisku dróg rodnych. Jak wykorzystać tę wiedzę? W teorii to bardzo proste – do zapłodnienia musi dojść w określonym momencie cyklu owulacyjnego kobiety. Jeśli staracie się o chłopca, powinniście więc kochać się jak najbliżej momentu owulacji, jeśli dziewczynkę – 1 lub nawet 2 dni przed nią. By jednak osiągnąć zakładany rezultat, trzeba nauczyć się bardzo dokładnie określać czas owulacji.

Jak zaplanować płeć dziecka: metoda Selnas

To inaczej metoda polaryzacji. Jej twórcy przekonani są, że plemniki żeńskie i męskie różnią się między sobą ładunkiem elektrycznym. Plemniki X naładowane są według nich dodatnio, a plemniki Y ujemnie. Ładunek komórki jajowej okazuje się natomiast zmienny. Jak wykorzystać tę wiedzę? Należy opracować precyzyjny, indywidualny kalendarz polaryzacji dla kobiety, która chce wypróbować tę metodę – swoisty kalendarz planowania płci. Pod uwagę bierze się rozmaite czynniki, jak data pierwszej miesiączki, grupa krwi czy przebieg cyklów menstruacyjnych. Opracowanie takiego kalendarza to wydatek rzędu 300 euro – zwolennicy tej metody mówią jednak, że jej skuteczność sięga 90%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *