Liposukcja – co powinieneś o niej wiedzieć, zanim do niej przystąpisz?

Liposukcja - co powinieneś o niej wiedzieć, zanim do niej przystąpisz?

Znasz ten stan, kiedy wydaje Ci się, że spróbowałeś już wszystkich diet i ćwiczeń na świecie, a efektów jak nie było, tak nie ma? Mamy na to sposób: liposukcja. To Twoja najskuteczniejsza broń w walce z niechcianym tłuszczem!

Liposukcja – czym właściwie jest?

Liposukcja to, popularniej mówiąc, zabieg odsysania tłuszczu wchodzący w skład chirurgii plastycznej. Tłuszcz można odessać z m.in. takich partii ciała jak brzuch, uda, piersi, biodra, policzki, podbródek czy ramiona. Nagromadzony tam tłuszcz usuwa się przy użyciu kaniuli wykonanej z metalu, która połączona jest z przyrządem produkującym podciśnienie i odsysającym ów tłuszcz.

Rodzaje liposukcji

Są dwie podstawowe metody odsysania tłuszczu: mokra i sucha. Poniżej omawiamy te metody na bazie klasycznej liposukcji.

Metoda mokra
W tej metodzie wprowadza się roztwór pod warstwę podskórną, który składa się z płynu fizjologicznego (chlorek sodu), adrenaliny (dzięki niej naczynia krwionośne się obkurczają) i anestetyków (znieczulają i działają przeciwbólowo po zakończeniu liposukcji). Metoda mokra pozwala na prostsze usunięcie tłuszczu bez utraty nadmiernej ilości krwi.

Metoda sucha
Metoda sucha nie wymaga wstrzykiwania roztworu pod warstwę podskórną – stąd też jej nazwa. Podczas jej wykonywania należy jednak zastosować wyższe podciśnienie, co może skutkować większą utratą krwi i nierównościami na skórze. Z tego względu ta metoda uważana jest za przestarzałą i stosowana jest rzadko – nowoczesny chirurg plastyk postawi prędzej na metodę mokrą.

Do kogo skierowana jest liposukcja?

Osoba, która zamierza poddać się zabiegowi liposukcji, oprócz oczywiście zbędnym tłuszczem w danej części ciała musi cechować się tym, że nie cierpi na żadną przewlekłą czy stałą chorobę. Z tego względu liposukcji nie wykonuje się diabetykom, palaczom, osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi i dolegliwościami natury dermatologicznej, a także przy schorzeniach nerek i problemach psychicznych. Aby to potwierdzić, wykonuje się rozmaite badania – m.in. morfologię, OB, na mocz czy glukozę.

Kiedy pojawiają się pierwsze efekty liposukcji?

Dużą różnicę w wyglądzie można zauważyć już po około 7 dniach od zabiegu. Efekt powiększy się jeszcze bardziej po zakończonym obrzęku, czyli po około miesiącu lub półtora. Zmianę będzie można najlepiej zaobserwować podczas zakupów – mniejszy rozmiar gwarantowany!

Pamiętaj!

Liposukcja to nie koniec – niezbędne okażą się treningi w parze z dietą. Jeżeli zapomnisz o prawidłowym odżywianiu i regularnym wykonywaniu ćwiczeń, pobudzisz do życia małe, niedojrzałe komórki tłuszczowe, które są ukryte w głębszych warstwach skóry. Z czasem ów komórki połączą się, tworząc nowe, „w pełni sprawne” komórki tłuszczowe – powstaje coś podobnego do tzw. efektu jo-jo.

Artykuł został opracowany we współpracy z chirurgami plastykami z kliniki Estelime z Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *