Kuchnia malucha

Kuchnia malucha

Karmienie niemowląt i małych dzieci to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stają rodzice. Do tej kwestii powinno się podejść bardzo odpowiedzialnie, ponieważ sposób żywienia dzieci w pierwszym okresie życia rzutuje na ich dalsze życie, a szczególnie na ich nawyki żywieniowe. Dlatego każdy rodzic powinien dbać o odpowiednią dietę swojego dziecka, co oznacza wybór składników bezpiecznych – pochodzących ze sprawdzonych źródeł, a także odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Przygotowywanie potraw dla niemowląt i małych dzieci nie jest skomplikowane, a w Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów i inspiracji. Zabierając się za przygotowanie posiłku dla malucha w domu musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jakich?

Składniki dopasowane do wieku

Dania dla niemowląt muszą zawierać składniki odpowiednie dla dzieci w określonym wieku, ponieważ dietę niemowlęcia powinno się rozszerzać stopniowo, zaczynając od składników delikatnych dla małego brzuszka, takich jak ziemniak, marchew, dynia czy kleik ryżowy. Dlatego właśnie pierwsze zupki należy przygotowywać głównie z tych właśnie składników. Następnie możemy wprowadzić do diety delikatne drobiowe mięso oraz kolejne warzywa i owoce.

Wykaz składników, które mogą być wprowadzone do diety dziecka w konkretnym okresie jego życia, znajdziemy w dostępnych w Internecie schematach żywienia niemowląt, które zmieniają się każdego roku. Trzymanie się zawartych w schematach wytycznych pozwoli ochronić brzuszek niemowlaka przed składnikami, które mogą się okazać dla niego zbyt ciężkie do strawienia. Dobrym przykładem są rośliny kapustne oraz strączkowe, które możemy podać dopiero po 5. miesiącu życia.

Przepisy na dania dla niemowląt nie będą też zazwyczaj zawierać soli i pieprzu, ponieważ maluchy zaczynające przygodę z potrawami stałymi są tak wyczulone na smaki, że w początkowej fazie wystarczą im naturalne smaki warzyw będących składnikami potraw. Pierwsze przyprawy (majeranek, kminek oraz koperek suszony) można zacząć dodawać do potraw dziecięcych dopiero około 8. miesiąca życia. Wspomniane wcześniej sól i pieprz powinno się podać dopiero około 10. miesiąca życia malucha.

Przepisy dla niemowląt

Internet jest pełen przepisów na dania dla niemowląt i małych dzieci. Możemy nawet znaleźć serwisy poświęcone wyłącznie przepisom dla małych alergików czy wegetarian. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dziecko odżywiało się zdrowo i odpowiednio rozpoczęło przygodę ze smakami innymi niż mleko mamy, wtedy powinniśmy poszukać dobrych przepisów na dania dla niemowląt. Śniadania, obiady i kolacje – wszystkie posiłki w ciągu dnia jesteśmy w stanie przygotować samodzielnie. Twarożek warzywny, zupa z zielonego groszku czy pieczone jabłko z kleikiem ryżowym to dania, które będą smakować nie tylko naszym dzieciom, ale też i nam.

Szybkie i proste dania

Dowodem na to, że dania dla niemowląt mogą być proste i szybkie do przygotowania, są poniższe przykłady:

Krem ziemniaczany (powyżej 6. miesiąca):

Składniki:

1 duży ziemniak

1,5 łyżki kleiku kukurydzianego

1 łyżka oliwy z oliwek

Przygotowanie:

Ziemniaka obieramy, kroimy na kawałki, a następnie gotujemy na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Kiedy będzie już miękki dodajemy oliwę, ścieramy na papkę i dodajemy kleik.

Zupka z brokułów (powyżej 6. miesiąca):

Składniki:

100 ml wody

1 łyżka brokułów

1 łyżka stołowa kleiku kukurydzianego

Przygotowanie:

Brokuły gotujemy w wodzie do miękkości, następnie przekładamy do miseczki i rozcieramy na gładką masę. Dodajemy ostudzoną wodę, w której gotowaliśmy brokuły, dosypujemy kleik i mieszamy.

Pieczone jabłko z kleikiem ryżowym (powyżej 5. miesiąca):

Składniki:

1 jabłko

2 łyżeczki kleiku ryżowego

Przygotowanie:

Umyte i osuszone jabłko w całości pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez 35 minut. Po upieczeniu i ostudzeniu obieramy je ze skórki, przecieramy miąższ, dodajemy kleik i dokładnie mieszamy.

Prawda, że proste? https://www.youtube.com/user/NestleZdrowyStart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *