Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu po porodzie?

Panuje przekonanie, że nietrzymanie moczu dotyczy tylko i wyłącznie osób starszych. Taki problem dotyka jednak także kobiet po porodzie. Nietrzymanie moczu po porodzie częściej występuje u kobiet, które rodziły naturalnie niż przez cesarskie cięcie. Poród naturalny stanowi ogromny wysiłek dla mięśni dolnych miednicy, co może spowodować ich późniejsze rozluźnienie i zwiotczenie. Proces ten mija po pewnym czasie, jednak są przypadki, gdy nietrzymanie moczu po porodzie wymaga leczenia.

Nietrzymanie moczu najczęściej dotyczy osób starszych, kobiet, które przeszły menopauzę, kobiet w połogu oraz ciężarne. Nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet ze względu na ich budowę anatomiczną. Nietrzymanie moczu po porodzie  wynika z faktu osłabienia mięśnia łonowo-guzicznego. Najczęściej zdarza się wysiłkowe nietrzymanie moczu, które objawia się podczas wykonywania niektórych czynności, jak kaszel, kichanie, śmiech czy podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Dlaczego występuje nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie może być spowodowane przez zmiany hormonalne w organizmie. W tym przypadku problem występuje w trakcie ciąży i przez jakiś czas po urodzeniu dziecka. Przyczynia się do tego hormon zwany progesteronem, który odpowiada za rozluźnienie mięśni dna miednicy, przez co mięśnie nie mogą kontrolować oddawania moczu z układu moczowego. Nietrzymanie moczu po porodzie jest także spowodowane powiększeniem macicy oraz poprzez dużą wagę płodu, który może uciskać na pęcherz moczowy. Nietrzymanie moczu po porodzie zdarza się najczęściej u kobiet, które rodziły naturalnie, bo spotyka to co drugą z nich. Zarówno kobiety, które odbyły poród naturalny, jak i te po cesarskim cięciu są narażone na kilkumiesięczne nietrzymanie moczu. U kobiet po zabiegu cesarskiego cięcia zdarza się to jednak znacznie rzadziej. Jakie mogą być inne przyczyny nietrzymania moczu po urodzeniu dziecka? Z pewnością zwiotczenie mięśni miednicy wywołane porodem, który stanowi ogromny wysiłek dla organizmu każdej kobiety. Przyczyna ta jest szczególnie spotykana u osób z nadwagą oraz u tych pań, które cierpiały na bolesne zaparcia w trakcie ciąży. Waga dziecka również może wpływać na nietrzymanie moczu po porodzie, gdyż urodzenie dziecka powyżej 4 kg przyczynia się do powstawania tej przykrej dolegliwości. W rzadkich przypadkach również uszkodzenie mięśni podczas porodu skutkować może wystąpieniem objawów nietrzymania moczu.

Jak długo trwa nietrzymanie moczu po porodzie?

Przeważnie dolegliwości układu moczowego utrzymują się przez kilka tygodni. Jeśli problem nie ustępuje po dłuższym czasie, konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty w celu diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

W celach profilaktycznych przed zajściem w ciążę należy ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Mięśnie miednicy, zwane inaczej mięśniami Kegla, należy naprzemiennie rozluźniać i napinać. Ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie nie obciążają organizmu, dlatego można je wykonywać już po kilku dniach od porodu – najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który prowadził ciążę. Po kilku tygodniach regularnego wykonywania ćwiczeń powinny być widoczne pierwsze efekty. Napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy należy wykonywać 3 razy dziennie w seriach od 10 do 20 powtórzeń. Rezygnacja z napojów, które podrażniają pęcherz moczowy, jak kawa, herbata czy sok pomidorowy, również niweluje skutki nietrzymania moczu. W przypadku, gdy ćwiczenia nie dają efektów, lekarz może podjąć decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *