Czy warto zostać fryzjerem?

Zawód fryzjera jak każdy inny, łączy się z licznymi zaletami jak i wadami. Dużo zależy od punktu widzenia i osobistych przekonań. Korzystanie z takich form rozwoju jak np. indywidualne szkolenia fryzjerskie, pozwala na rzetelne zweryfikowanie, co uważamy za plusy, a co za minusy pracy w salonie fryzjerskim. Poniżej wymienione są przykłady, które mogą stać się inspiracją do wypracowania własnej listy za i przeciw.

Plusy zawodu fryzjera

Szeroki wachlarz możliwości

Chociaż z pozoru może wydawać się, że obowiązki każdego fryzjera polegają na tych samych zadaniach, jest to błędne spostrzeżenie. Poza ogólnymi umiejętnościami i wiedzą, które muszą posiadać wszyscy fryzjerzy, mogą oni również wybierać konkretne specjalności. Można stać się ekspertem od fryzur wieczorowych, krótkich strzyżeń, stylizacji męskich, czy regeneracji włosów. Możliwości jest wiele i warto szukać szkoleń oraz salonów, w których możliwe jest kształcenie się w preferowanym zakresie.

Rozwijanie pasji

Zawód fryzjera daje szansę na rozwijanie swoich pasji i ukierunkowywanie przyszłej kariery. Wspomniane wcześniej indywidualne szkolenia fryzjerskie to możliwość poznawania mistrzów z różnych dziedzin i zdobywanie umiejętności oraz wiedzy pod ich czujnym okiem. Świat fryzjerstwa nie stoi w miejscu – ciągle obmyślane są nowe trendy, techniki oraz narzędzia, dzięki którym oferowane w salonach usługi stają się coraz bardziej atrakcyjne i urozmaicone. Dlatego chcąc być profesjonalnym fryzjerem, trzeba nastawić się na ciągłą edukację!

Interesujące interakcje

Nie da się ukryć, że praca w salonie fryzjerskim łączy się z licznymi interakcjami interpersonalnymi. Dbając o stały rozwój swoich kompetencji, podwyższa się także poziom wykonywanych zabiegów i strzyżeń. Dzięki temu można zwiększać swoją pewność, że każdy klient wyjdzie z salonu zadowolony. Dużą satysfakcję sprawiają momenty kiedy ktoś dziękuje za otrzymaną fryzurę. Praca fryzjera związana jest także z nieraz długimi i interesującymi rozmowami. Goście salonu dzielą się różnego rodzaju historiami i informacji, które można zapamiętać na długo.

Minusy zawodu fryzjera

Praca na stojąco

Jednym z największych minusów pracy fryzjera jest jej wpływ na stan kręgosłupa i stawów. Każdego dnia fryzjer spędza około ośmiu godzin, wykonując swoje obowiązki w pozycji stojącej. Niestety lata w zawodzie mogą doprowadzać do bólu pleców, rąk oraz nóg. Aby tego uniknąć, warto przy każdej nadarzającej się okazji usiąść lub położyć się i dać swojemu ciału odpocząć. Korzystne może być również regularne pojawianie się na wizytach u fizjoterapeuty czy masażysty.

Niezadowoleni klienci

Nie każda interakcja z klientami jest pozytywna i warta zapamiętania. Zdarzają się sytuacje kiedy goście salonu fryzjerskiego są nieuprzejmi, niezdecydowani i bezpodstawnie oskarżają fryzjera o niekompetentne wykonywanie swoich zadań. Należy wtedy wykazać się wyjątkową cierpliwością i opanowaniem, ponieważ niewłaściwy dobór słów może kosztować dobre imię zakładu. Tylko uzasadnioną krytykę warto brać pod uwagę w celu planowania dalszego rozwoju.

Niepewne zarobki

Pomimo dużego popytu na rynku pracy, zawód fryzjera nie zawsze wiąże się z wysokimi zarobkami. Dużo zależy od tego, w jakim salonie jest się zatrudnionym, ilości obsługiwanych klientów i typu zabiegów, które ma się okazję wykonywać. Ten minus pracy fryzjera uwidacznia, jak ważne jest rozwijanie swoich kompetencji, aby móc znaleźć pracę w jak najlepszym salonie, obleganym przez osoby chętne na strzyżenie, farbowanie, czy inny zabieg.

Wybierając ścieżkę kariery, można brać pod uwagę różne możliwości, uzależnione od unikalnych predyspozycji i kompetencji. Udział w spotkaniach z profesjonalistami ze zdywersyfikowanych dziedzin umożliwia dokonanie właściwej decyzji. Indywidualne szkolenia fryzjerskie pozwalają na kontakt z najlepszymi fryzjerami i edukatorami, którzy pomogą w wybraniu odpowiedniego kierunku rozwoju.

Przeczytaj także: Jak pomóc skórze odzyskać równowagę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *