Bentonit w kosmetyce i diecie

Bentonit w kosmetyce i diecie

Glinka bentonitowa od jakiegoś czasu jest coraz popularniejszym tematem, na który rozpisują się rozmaite portale i blogi. Jakie są właściwości bentonitu i w jakim celu można go wykorzystać?

Bentonit to skała osadowa w kolorze najczęściej szarym, czasami błękitnawym lub kremowym. Ma znakomite właściwości absorpcyjne, dzięki którym zrobił „karierę” jako materiał na żwirek higieniczny dla kotów (kupowany zresztą przez wielu opiekunów tych zwierząt do dziś). Znajduje jednak zastosowanie także w wielu innych dziedzinach, m.in. w rolnictwie (jako dodatek do paszy dla zwierząt hodowlanych czy do uzdatniania zatrutej metalami ciężkimi gleby), w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym jako substancja przeciwzbrylająca, jak również w kosmetyce oraz jako bentonit – suplement diety.

Bentonit w kosmetyce

Bentonit docenią z pewnością panie pragnące mieć gładką cerę bez niedoskonałości. Glinka bentonitowa ma właściwości antybakteryjne, oczyszczające pory, regulujące produkcję sebum oraz wygładzające. Polecana jest więc zwłaszcza osobom o cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej, ale także do skóry alergicznej – łagodzi bowiem alergiczne wypryski i zaczerwienienia. Aby wykonać maseczkę bentonitową, wystarczy rozrobić łyżkę glinki w niewielkiej ilości wody, nałożyć na twarz, odczekać 20 minut i spłukać. Taki zabieg warto przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu. Co pewien czas glinkę warto dodać także do kąpieli – to znakomity sposób na kąpiel wygładzającą i ujędrniającą skórę. W wannie z rozcieńczoną w wodzie połową szklanki glinki należy pozostać przez około kwadrans, a następnie spłukać resztki glinki pod prysznicem.

Glinka bentonitowa łagodzi ponadto swędzenie oraz zmniejsza obrzęki powstałe po ukąszeniu owadów. Przyspiesza proces gojenia niewielkich ran, łagodzi podrażnienia skóry. Nie każdy wie, że bentonit ma też właściwości przeciwpróchnicze i dlatego jest polecanym składnikiem past do zębów i płukanek do ust. Płukanka z połowy łyżeczki glinki rozcieńczonej w szklance wody pomoże także wyregulować odczyn pH w jamie ustnej czy też złagodzić stany zapalne dziąseł.

Bentonit – suplement diety ze znakiem zapytania

Glinka bentonitowa jest ceniona w kosmetyce, jednak oprócz wymienionych zastosowań coraz częściej można znaleźć przepisy na kuracje odchudzające czy oczyszczające polegające na piciu glinki. Niestety większość spośród nich nie daje spodziewanych efektów. Żadne badania naukowe nie wykazały, aby bentonit był w stanie wchłonąć, a następnie usunąć z organizmu człowieka toksyny czy metale ciężkie. Owszem, może tego dokonać w wodzie czy w glebie, ale nie w organizmie żywym. Nie sprawdza się także jako „pomocnik” w odchudzaniu. Glinka może jedynie zniwelować skutki zatrucia aflatoksynami (substancjami wydzielanymi przez grzyby i pleśnie, obecnymi np. w nadpsutej żywności), a także w niektórych przypadkach łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego typu C. Wówczas zalecana dawka to ½-1 łyżeczka glinki na szklankę wody.

Stosuj bentonit z uwagą

Bentonit – suplement diety może być stosowany wyłącznie wówczas, gdy nie będziemy przekraczać zalecanych dawek. Bardzo istotne są też właściwe pory przyjmowania zawiesiny. Glinka bentonitowa może upośledzać proces wchłaniania składników odżywczych z pokarmu, jak również wchłanianie niektórych leków. Dlatego też glinkę można pić co najmniej na godzinę przed przyjęciem leku lub zjedzeniem posiłku bądź dwie godziny po nich. Ponadto kuracja glinką może wywoływać wzdęcia, zaparcia lub biegunki (wówczas przerwij kurację). Dłuższe przyjmowanie bentonitu zaburza natomiast mikroflorę jelit oraz upośledza produkcję niektórych witamin (K, witaminy z grupy B) oraz wchłanianie minerałów (magnez, potas). Nie wolno więc zapomnieć o przyjmowaniu probiotyków oraz suplementów witaminowych po zakończeniu takiej kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *